www.sofiiv-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Середа, 24 квітня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Софіївський район >> Новини
Як захистити свої права: основні підказки, які знадобляться у житті
Версія для друку Написати листа
Не можна залишити без уваги статтю надруковану 3 лютого 2018 «Продавець і покупець: хто правий, хто винуватий?», де на життєвому прикладі продемонстровано недотримання основних правил поведінки у суспільстві, а також порушено нормативно-правові акти в сфері торгівлі.

Багатьом доводиться стикатися з тим, як на виході з магазину поспішає охоронець з вимогою обстежити речі на предмет краденого. Зазвичай охорона починає приставати до людини, підозрювати її у крадіжці. Людину, яку чомусь починають підозрювати, це неабияк принижує. Якщо Ви потрапили в таку ситуацію, Вам слід знати, що в Україні в данному випадку діють два основних нормативно-правових акти:
– Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 р.;
– «Порядок здійснення торговельної діяльності й правил торговельного обслуговування населення», затверджений постановою Кабінету Міністрів України 15.06.2006 р. за номером 833.
Ці нормативно-правові акти не передбачають обов’язок відвідувачів супермаркетів/магазинів здавати свої особисті речі в камери схову, пред’являти для огляду особисті речі охоронцям (як при вході, так і при виході). Якщо яким-небудь чином охоронцями було зафіксовано, що відвідувач вчинив адміністративне правопорушення або злочин, то охоронці не мають права проводити особистий огляд Вас та Ваших речей, а також Ваших чеків, без Вашого добровільного (!) дозволу. Охоронець не може до Вас чіплятись, кудись Вас відводити чи робити огляд Ваших речей. Вони повинні викликати співробітників органів внутрішніх справ, і лише ті мають законне право, за заявою адміністрації магазину, провести обшук особи. Охоронці можуть лише попросити пред’явити те, що знаходиться в особи в кишенях (пакеті, сумці, особистих речах тощо). Це є лише прохання, а не їхній наказ. У той же час, особа, до якої звернувся охоронець, на свій власний розсуд, має право не пред’являти свої речі для огляду. Якщо охоронці підозрюють вас у крадіжці товарів, а ви нічого не брали, тоді радимо Вам:
1. У жодному разі не йдіть з охоронцями в «кімнату огляду».
2. Вимагайте, аби вам надали запис камери відеоспостереження.
3. Здіймайте галас та привертайте увагу до себе з боку інших покупців, намагайтеся шукати свідків.
4. Якщо і в такому випадку охоронці наполягатимуть на обшуку – викликайте наряд поліції, чекайте правоохоронців біля каси на очах у публіки й уважно стежте, щоб вам у сумку або в кишені нічого не підкинули. Якщо вас обшукали працівники супермаркету/магазину чи охоронної фірми, пишіть заяву про порушення ваших громадянських прав у прокуратуру та книгу скарг.
Також слід пам’ятати, що не всі "дяді в формі та з рацією" - охоронці. Персонал охорони або надається охоронною фірмою з ліцензією, або наймається магазином самостійно. Так от останній не має по відношенню до покупців ніяких прав, окрім як спостерігати за діями. А от персонал охорони повинен керуватись Законом України "Про охоронну діяльність", який серед обов'язків охорони в першу чергу містить пункт "викликати правоохоронні органи". В будь-якому випадку охоронцям забороняється наносити шкоду Вашому здоров`ю, честі, гідності та діловій репутації. Тож, якщо охоронець є працівником не магазину, а офіційно зареєстрованого охоронного агентства, яке отримало ліцензію, то такий охоронець може затримати Вас до приїзду поліції для перешкоджання скоєння Вами злочину, якщо в нього є підозра на вчинення Вами злочину. Проте, якщо він виявиться неправим, то за вашою скаргою охоронне агентство можуть позбавити ліцензії. А сам персонал охорони несе дисциплінарну, цивільну, адміністративну та навіть кримінальну відповідальність за свої дії. (ст.15 Закону України «Про охоронну діяльність»).
Що ж стосується продавців, касирів чи консультантів магазину, то вони тим паче не мають жодного права вимагати обстежити Ваші речі на предмет краденого.
І саме головне – давайте залишатися людьми в будь-якій ситуації, давайте будемо привітними, доброзичливими, терплячими та уважними. Не ображайте і не принижуйте інших, адже поганій поведінці та невихованості немає виправдання.
Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор